عمل میکروسکوپیک واریکوسل

واریکوسل

شایعترین علت ناباروری قابل درمان در مردان واریکوسل می باشد . لازم ذکر است، 15 – 20 درصد مردان به این عارضه مبتلا هستند .

واریکوسل چیست ؟

واریکوسل به معنای واریسی شدن رگ های بیضه یا گشاد شدن رگ ها واریکوسل گفته می شود . در این عارضه سبب اختلال خون در بیضه می شود بدین معنا که، جریان خون به بیضه به خوبی انجام می گردد اما برگشت خون به درستی صورت نمی گیرد .

در نتیجه نطفه های تولید می شود که شکل آن ها غیرطبیعی است، همچنین تعداد و حرکت آن ها کم است، از طرفی این عارضه می تواند باعث ناباروری در افراد شود که خوشبختانه قابل درمان است .

نشانه های واریکوسل

علائم واریکوسل عبارتست از:

  • برآمدگی در یک طرف بیضه
  • تورم کیسه بیضه یا اسکروتوم
  • ورم یا پیچ خوردگی قابل مشاهده رگ ها در اسکروتوم که اغلب مانند کیسه ای مملوء از کرم می باشد.
  • درد مکرر یا درد مبهم در اسکروتوم

درمان واریکوسل

روش های مختلفی برای درمان واریکوسل وجود دارد اما باید گفت واریکوسل درمان دارویی ندارد . درمان واریکوسل با جراحی امکان پذیر است که خود این درمان روش های مختلفی را دربرمی گیرد . عمل واریکوسل یک جراحی کم درد می باشد .

عمل واریکوسل

عمل واریکوسل به دو روش قابل انجام است که یکی میکروسرجری (میکروسکوپی) و دیگری لاپاراسکوپی می باشد . امروزه برخی از متخصصان اورولوژی عمل واریکوسل را به صورت عمل باز میکروسکوپی انجام می دهند .

 

در هر دو روش عمل واریکوسل متخصص اورولوژی با چشم مصلح به درمان این عارضه می پردازد . هدف از عمل واریکوسل جدا نمودن رگ های گشاد شده یا خراب بیضه و قطع نمودن آن هاست . در این عمل با رگ های سالم جراح کاری نخواهد داشت و همین سبب می شود تا بیضه آب نیاورد و سبب آسیب بیضه و کوچک شدن آن نمی شود .

عمل میکروسکوپیک واریکوسل

در روش عمل میکروسکوپیک واریکوسل معمولا با یک برش بسیار کوچک به عمل می پردازیم . در این روش رگ های گشاده شده را جدا نموده سپس اقدام به قطع کردن آن می پردازیم و این امر سبب می شود تا رگ های سالم به جریان افتد و تعداد، شکل و حرکت اسپرم بهبود یابد .

لازم ذکر است این عمل جراحی به صورت سرپایی قابل انجام است و نیاز به بستری در بیمارستان نیست و فرد همان روز پس از عمل واریکوسل قادر به راه رفتن می باشد و دوره نقاهت این عمل بسیار کوتاه بوده و حداکثر پس از یک هفته می توانید فعالیت های روزانه خود بازگردید .

جهت ارزیابی و اطلاع از سیر بهبود بیماری فرد باید یک آزمایش اسپرم را انجام دهد که این آزمایش در سه مرحله انجام می گردد . ابتدا سه ماه بعد از عمل، شش و یک سال بعد این آزمایش تکرار می شود تا پیگیری های لازم جهت بهبود فرد حاصل شود .

حداکثر زمانی که متخصص اورولوژی انتظار دارد تا بهبود کامل صورت گیرد یک سال پس از عمل واریکوسل می باشد و معمولا بین 50 تا 60 درصد افرادی که عمل واریکوسل را انجام می دهند بهبود کامل دارند و در آن چند درصد باقی مانده که بهبودی کامل را نداریم حداقل فایده این عمل این است که روند بدتر شدن این عارضه در آن ها متوقف می شود و تحت عوارض واریکوسل قرار نمی گیرند .

نتیجه گیری

بیماری واریکوسل شیوع بالایی دارد، در صورت داشتن هر گونه علائم بهتر است سریعا به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید تا از بروز عوارض واریکوسل پیشگیری نمایید . جهت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر رادخواه مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − پنج =