درمان از کار افتادگی کلیه ناشی از دیابت

درمان از کار افتادگی کلیه ناشی از دیابت

از کار افتادن کلیه ها در واقع مرحله ی پایانی بیماری کلیوی است بدین معنا که کلیه های آسیب دیده به طور کامل عملکرد خود را متوقف کرده و دیگر قادر به انجام وظیفه خود نیستند و نیاز به درمان های جایگزین کلیه دارند .

افراد دیابتی که دچار از کار افتادگی کلیه ها می شوند برای درمان آن می بایست دیالیز یا پیوند کلیه انجام دهند .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

دیالیز :دیالیز راهکار درمانی است که برخی از کارها و وظایف عادی کلیه ها را انجام می دهد .باید بگوییم که به طور کلی دو نوع دیالیز وجود دارد: همودیالیز و دیالیز صفاقی .پزشک معالج با هماهنگی بیمار تصمیم خواهد گرفت که انجام کدام نوع دیالیز برای بیمار مناسب و بهتر است.

درمان از کار افتادن کلیه

همودیالیز :در همودیالیز ، جریان خون از طریق لوله ای متصل به رگ های بازوها یا گردن به داخل دستگاه دیالیز انتقال می یابد و در آن جا فرآیند فیلتر انجام می پذیرد و مواد زائد و مایع اضافی از خون خارج می شوند و سپس خون پاک سازی و تصفیه شده دوباره از طریق لوله های مصنوعی به بدن باز می گردد.

چنان چه لازم باشد همودیالیز انجام دهید باید به میزان مایعی که در طول روز می نوشید توجه داشته باشید .مصرف مایع زیاد منجر به افزایش فشار خون می شود، کارکرد قلب را دشوار تر و درمان دیالیز را با مشکل مواجه می کند.فراموش نکنید که بسیاری از مواد غذایی از قبیل سوپ ، بستنی و انواع میوه ها و … حاوی آب هستند .از پزشک معالج خود بپرسید که به طور دقیق چه مقدار مایع لازم است در طول روز مصرف کنید و همین طور درباره ی راهکارهای کنترل تشنگی خود نیز راهنمایی بخواهید.

درمان از کار افتادگی کلیه ناشی از دیابت

درمان از کار افتادگی کلیه ناشی از دیابت

دیالیز صفاقی :در دیالیز صفاقی ، لوله ای پلاستیکی از طریق دیواره شکم ، داخل حفره شکم قرار داده می شود و سپس نوعی مایع خاص وارد شکم می شود.این مایع ، مواد زائد و مایع اضافی را از خون جدا و آن ها را جمع می کند سپس از شکم تخلیه می شود.

پیوند کلیه :راهکار دیگر درمان کلیه از کار افتاده همان طور که اشاره شد پیوند کلیه است .یعنی جایگزین کردن کلیه جدید.کلیه ی جدید می تواند متعلق به یکی از اعضا خانواده ، خویشاوند ، دوست یا حتی متعلق به کسی باشد که شما اصلاً او را نمی شناسید .کلیه ی جدید می بایست با بدن بیمار سازگار باشد.

امروزه ، ادامه ی حیات کلیه ی پیوند یافته درافراد مبتلا به بیماری دیابت تفریباً به اندازه ی ادامه ی حیات کلیه ی پیوند یافته در افراد عادی است .انجام دیالیز نیز برای افراد دیابتی در مدت زمان کوتاه به خوبی پاسخ گوست .

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

 

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =